piątek, 14 stycznia 2011

Sprawozdanie z Akcji „ROWEREM PO ZDROWIE” w roku 2010

Akcja „ROWEREM PO ZDROWIE” jest jednym z działań Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa podejmowanych w ramach realizowanego w Krakowie projektu „LIFE CYCLE”. Działania podejmowane w ramach projektu „LIFE CYCLE” zmierzają do:
- kreowania zdrowych sposobów przemieszczania się wśród mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem podróży rowerem
- ukształtowania życiowego poglądu na jazdę na rowerze poprzez integrację tej czynności
z codziennymi rutynowymi działaniami, np. dojazdem do pracy.
- zmotywowania ludzi do wykorzystywania roweru jako środka transportu, który będzie towarzyszył im już od wczesnego dzieciństwa do późnych lat.
Projekt „LIFE CYCLE” ma charakter nie inwestycyjny, jest współfinansowany przez Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Konsumentów (EAHC) i realizowany przez 10 partnerów z 9 państw Europy (Austria, Belgia, Lichtenstein, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Węgry, Wielka Brytania i Polska. Beneficjentem projektu w Polsce jest Gmina Miejska Kraków.
Partnerem realizowanej w ramach projektu akcji „ROWEREM PO ZDROWIE” jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Krakowski im. Ks. Karola Wojtyły – Komisja Turystyki Kolarskiej. Akcja „Rowerem po zdrowie” miała na celu zachęcenie mieszkańców Krakowa do aktywności fizycznej, w tym jazdy na rowerze i wykorzystania roweru jako alternatywnego dla samochodów środka transportu miejskiego.
Ze strony PTTK akcję koordynowali członkowie Komisji Turystyki Kolarskiej: Krzysztof Szafraniec, wiceprzewodniczący Komisji i Kamil Barwacz, członek Komisji.
Akcja „ROWEREM PO ZDROWIE” jak i cały projekt „LIFE CYCLE” była promowana poprzez:
- zamieszczanie informacji na stronie internetowej Oddziału Krakowskiego PTTK (http://krakow.pttk.pl) oraz na blogu projektu „LIFE CYCLE” (http://lifecycle-krakow.blogspot.com)
- audycje w małopolskich mediach:
- 7.04.2010, Polskie Radio Kraków
- 9.04.2010, Radio VOX
- czerwiec 2010, Radio RMF Maxxx. (nagranie wywiadu 2.06.2010)


W roku 2010 trwała od 27 marca do 26 września. W tym czasie odbyło się 11 jednodniowych wycieczek rowerowych, w których udział wzięło łącznie 21 osób. W jednej wycieczce brało udział od 2 do 8 osób. Trasy prowadziły szlakami rowerowymi po najbliższych okolicach Krakowa jak i tych dalszych.
Zrealizowane zostały następujące trasy:
1. 27 marca – Kraków – Tyniec – Piekary – Kryspinów - Kraków
2. 10 kwietnia – Przez Puszczę Dulowską
3. 25 kwietnia Wspólny dojazd na Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego
PTTK w Kornatce k. Dobczyc
4. 8 maja – Dolina Dłubni
5. 5 czerwca – Dookoła Dunajca – Bogumiłowice – Wierzchosławice – Radłów – Żabno – Tarnów
6. 19 czerwca Wokół Magurki nad Suchą Beskidzką
7. 3 lipca – Greenway’em z Kalwarii do Krakowa
8. 24 lipca – Forty w Skotnikach
9. 21 sierpnia Dolinki Podkrakowskie
10. 4 września Greenway’em do Niepołomic
11. 26 września Wspólny dojazd na Zakończenie Sezonu Rowerowego PTTK w Dziekanowicach

Wycieczki prowadzone były przez członków Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK, udział w nich był bezpłatny. Aby wziąć udział w wycieczce wystarczyło przyjść na podane
w ogłoszeniu miejsce zbiórki. Koszty dojazdów i biletów wstępu do zwiedzanych obiektów Uczestnicy pokrywali we własnym zakresie.
Akcję zakończyliśmy 24 listopada 2010r. spotkaniem w Sali konferencyjnej OZGT PTTK. Udział w nim wzięło 11 osób, uczestników wycieczek i sympatyków. Podczas spotkania wypełniono ponowne ankiety projektu „LIFE CYCLE” oraz rozdano uczestnikom gadżety przygotowane przez Urząd Miasta Krakowa, m.in.: pen-drive, naklejki na rowery, kartki pocztowe, książeczki Kolarskiej Odznaki Turystycznej PTTK, odznaki. Na spotkaniu odbył się pokaz slajdów z wycieczek w minionym sezonie oraz wstępnie omówiliśmy plany na przyszły sezon.
Wnioski płynące po zakończeniu Akcji są następujące:
- należy nadal promować wśród społeczeństwa rower jako codzienny środek transportu z jednoczesną edukacja dot. przepisów ruchu drogowego
- starać się zmienić wśród pieszych i kierowców samochodów stereotypu rowerzysty-szaleńca, niebaczącego na przepisy i mijanych przez niego ludzi.
Kamil Barwacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz